High School Sports Scoreboard for Tuesday, 1/17/23

GBB

O’Gorman

Ab Central – PPD to 2/13

 

TZ

Ab Roncalli 53-34

  • AR – Claire Crawford 13 points; Ava Hanson 10p
  • TZ – Alexia Quinn 12p

 

Ab Christian

Faulkton 54-22

  • F – Addison Melius 16p, 9 rebounds; Paislee Martinmaas 12p, 9r
  • AC – Chloe Bosma 11p; Sophia Fogarty 10p

 

MV/P 50-35

Redfield

  • MVP – Reagan Rus 15p
  • R – Katie Rozell 11p; Annie Smith 11p

 

North Central 44-20

Ipswich

  • NC – Brittney Frickson 16p; Ella Batie 12p

 

Ellendale (ND)

Leola/Fred 36-30

 

Flo/Henry 58-16

Webster

  • FH – Caylin Kelly 17p, 12r; Trinity Watson 13p

 

281 Conference Tourney at Wolsey-Wess

CONSOL. BRACKET…

SBA

Hitchcock-Tulare 50-20

  • HT – Katelyn Schroeder 29p, 13r; Isabel Gilbert 12p, 12r

 

Iroquois/LP 51-46

High-Harrold

  • ILP – Hadlee Holt 20p; Adison Moore 14p

  • HH – Brooke Palmer 19p, 11r

 

WINNERS BRACKET…

JVC

Wess. Springs 47-37

  • WS – Avery Orth 24p
  • JVC – Lily Hofer 14p; Alexa Goertz 12p

 

SC/Woonsocket

Wolsey-Wess 58-43

  • WW – Mallory Miller 22p; Leah Williams 14p; Mya Boomsma 12p
  • SCW – Kenna Ochsner 16p; Liz Boschee 15p

 

Crow Creek

Miller 48-34

 

De Smet

Hamlin 64-35

  • H – Kami Wadsworth 21p; Ally Abraham 14p; Addie Neuendorf 14p

 

Wau/Summit

Milbank 46-41

  • M – Maurina Street 22p, 13r; Isabella Anderson 11p (1/12FG, 8/10FT)
  • WS – Eva Benike 18p; Faith Larson 10p

 

Flandreau 61-22

Deuel

  • F – Morgan Sheppard 13p; Sadie Iott 12p

 

GPL 49-12

Waverly-SS

  • GPL – Olivia Holmen 12p; Abby Knenstad 11p

 

Tri-State (ND) 70-39

Wilmot

 

BBB

Ab Central

O’Gorman – PPD to 2/18

 

TZ

Ab Roncalli 42-36

  • AR – Darwin Gambler 10p

 

Ab Christian 77-38

Faulkton

  • AC – Ethan Russell 16p; Malek Wieker 13p; Joey Johnson 11p
  • F – Charlie Deiter 11p

 

MV/P 77-60

Redfield

  • MVP – Reed Rus 25p; Mason Hetland 15p, 10r; Chris Mayer 11p; Jordan Stoltz 11p; Zach Baker 10p
  • R – Jerron Haider 20p; Mitchell Mack 11p; Justin Ratigan 10p, 13r

 

Warner

NW 56-37

  • NW – Reilly Schmitt 15p
  • W – Levi Scepaniak 20p; Hunter Cramer 10p

 

North Central

Ipswich 59-21

  • Ips – Trevor Heinz 11p; Tyler Hettich 11p

 

Ellendale (ND) 56-41

Leola/Fred

  • E – Riley Thorpe 18p; Anton Geller 15p; Mason Molan 14p
  • LF – Noah Kippley 11p

 

Brit-Hecla

Langford 67-59

  • L – Jackson Bahr 23p; Kassen Keough 15p, 10r; Jesse Keough 12p, 11r, 13 assists; Rennan Bruns 10p
  • BH – Landon Carlson 11p

 

281 Conference Tourney at Wolsey-Wess

CONSOL. BRACKET…

SBA

Wess. Springs 66-18

  • WS – Colby Flowers 16p; Parker Graff 14p; Ryder Michalek 13p

 

Iroquois/LP 41-36

SC/Woon

  • ILP – Logan Peskey 14p; Riley Casper 11p; Toby Arbeiter 10p
  • SCW – Jeff Boschee 10p

 

WINNERS BRACKET…

JVC 65-61

High-Harrold

 

Hitchcock-Tulare

Wolsey-Wess 55-36

  • WW – Blaze Herdman 18p; Ricky Maurovic 14p
  • HT – TJ Salmen 15p, 13r

 

Potter Co

Herreid/SA 61-58

 

Crow Creek

Miller 63-54

 

Wau/Summit 53-46

Milbank

  • WS – Damon Opdahl 20p (1,000th career point); Jackson Wohlleber 16p, 6 steals; Jonathan Johnston 11p
  • M – Joe Schulte 14p; Yohana Ajwanga 12p; Garrett Mertens 11p

 

Flandreau

Deuel 56-43

  • D – Dravyn Carlson 16p; Gavin Benck 14p; Braydon Simon 10p
  • F – Paul Parsley 13p; Luke Sheppard 12p; Alfie Henderson 12p

 

De Smet

Hamlin 57-55

  • H – Easton Neuendorf 27p; Brennan Keszler 17p
  • D – Damon Wilkinson 25p; George Jensen 11p

 

Timber Lake

Sully Buttes 69-48

 

GPL

Waverly-SS 43-42

 

Sisseton

Flandreau Indian – PPD

WR

BOYS

Clark/WL TRI

Groton

Clark/WL 59-18

 

Kimball/WL/P-G QUAD

Redfield

K/WL/PG 51-29

 

MC/M 52-22

Redfield

 

Wagner 42-36

Redfield

 

GYM

Power & Grace Gymnastics TRI in Sioux Falls (Sanford complex) – CXLD

w/ Ab Central, WT, O’G