NSU Lands 45 Student-Athletes on Spring All-Academic Team

BURNSVILLE, MN (NSUWolves.com) – The Northern Sun Intercollegiate Conference released the 2022 Spring All-Academic teams earlier today. Northern State University landed 45 student-athletes on the list from the men’s and women’s track and field, baseball, and softball programs.

To be eligible for the NSIC All-Academic Team of Excellence, a student-athlete must have a 3.60 cumulative GPA or higher, while NSIC All-Academic Team members must have a 3.20 cumulative GPA or higher. Team of Excellence recipients are denoted below with an * in front of their name.

Additionally, the student-athlete must be a member of the varsity traveling team, have reached sophomore athletic and academic standing at her/his institution (true freshmen, red-shirt freshmen and ineligible athletic transfers are not eligible) and must have completed at least one full academic year at that institution.

Baseball (18)
*Brian Baker Jr. Reno, Nev.
*Connor Knecht Jr. Brandon, S.D.
*Drew Talberg Jr. Milaco, Minn.
*Zach Carolin So. Grand Forks, N.D.
*Michael Chevalier So. Sioux Falls, S.D.
*Taite Hensley Sr. Kelso, Wash.
*Austin Portner Sr. Sioux Falls, S.D.
*Brandon Kusler Sr. Aberdeen, S.D.
*Spencer Sarringar Sr. Pierre, S.D.
*Zach Lanier Sr. Harrisburg, S.D.
Blake Ask Jr. Wayzata, Minn.
Mike Stubbs Sr. Rochester, Minn.
Ramon Vega Jr. Sr. Buffalo, Minn.
Isaiah Chevalier Sr. Sioux Falls, S.D.
Kai Brisk Jr. Buffalo, Minn.
Max Otto So. Delano, Minn.
Andrew Pugliano Sr. Fargo, N.D.
Alex Gauer Sr. Watertown, S.D.
Softball (6)
*Alexandria Arndt So. Blue Spring, Mo.
*Jessi Hernandez Sr. El Paso, Texas
*Shelby Novotny Jr. Elk River, Minn.
Elly Smith So. Centennial, Colo.
Meghan Anderson Jr. Verona, Wis.
Reagan Elrod So. Sioux Falls, S.D.
Men’s Track and Field (5)
Seth Martens Jr. Aberdeen, S.D.
Jacob Rohrer Sr. Plymouth, Minn.
Jackson Harrison Sr. Aberdeen, S.D.
Tanner Berg Sr. Watertown, S.D.
Darrian Hood Jr. Huron, S.D.
Women’s Track and Field (16)
*Jenna Helms So. Aberdeen, S.D
*Megan Mooberry Sr. Osage, Iowa
*Megan Pickering So. Brandon, S.D.
*Kenzie Hamann So. Clear Lake, S.D.
*Victoria Kolbinger Jr. Becker, Minn.
*Christine Stoltenberg So. Stratford, S.D.
*Jennifer Clark Sr. Rochester, Minn.
*Cassidy Gough Jr. Aberdeen, S.D.
*Tava Berg Sr. Watertown, S.D.
*Shawney Coenraad Jr. Oranjestad, Aruba
*Makenna Larson So. Chester, S.D.
*Jordan Menken Sr. Custer, S.D.
*Kenzee Danielson So. Harrisburg, S.D.
Rachel Guthmiller Sr. Onida, S.D.
Alison Theis So. Minot, N.D.
Mary Franssen Jr. Arvada, Colo.